Wczasy w Alanyi

Urlop w Alanyi – klimat, atrakcje turystyczne i zabytki

Położona na wybrzeżu Morza Śródziemnego Alanya stanowi jeden z najczęściej wybieranych przez turystów kurortów wakacyjnych. Słońce, ciągnące się kilometrami plaże o jasnym miękkim piasku, ciepła i krystalicznie czysta woda oraz liczne atrakcje zapewnią błogi i pełen wrażeń odpoczynek.

Alanya przyciąga spragnionych odpoczynku turystów ciepłym podzwrotnikowym klimatem o śródziemnomorskiej odmianie. Miasto znajduje się na terenie krainy zwanej Pamafilią, a najbardziej charakterystycznym punktem orientacyjnym miejscowości jest cypel, na którym zlokalizowane są pozostałości zabytkowej twierdzy Alanya Kalesi. Zamek powstał w czasach hellenistycznych, jednak w późniejszym okresie rozbudowywali go także Rzymianie i Bizantyjczycy. W XIII w. miasto zostało jednak zdobyte przez wojska seldżuckie pod wodzą sułtana Alaeddina Keykubada. Od 1221 r. sułtan prowadził dalszą rozbudowę twierdzy. Z okresu jego panowania do dnia dzisiejszego zachowała się duża część fortyfikacji. Osoby zainteresowane historią i kulturą miasta powinny również wybrać się do Muzeum Archeologicznego oraz do Czerwonej Wieży, stoczni i arsenału, czyli największych atrakcji okresu seldżuckiego.

Turyści preferujący bierny odpoczynek znajdą zaś w kurorcie długie piaszczyste plaże (jak np. słynna plaża Kleopatry), na których zżywać można słonecznych kąpieli. Poszukiwaczom mocnych wrażeń, spragnionym zastrzyku adrenaliny Alanya zapewnia zaś doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, jak np.: surfing, żeglarstwo czy nurkowanie. Ośrodek oferuje także liczne bary i kluby, w których imprezy toczą się do białego rana. Centrum rozrywkowe miasta znajduje się w okolicach portu.

Jedną z największych atrakcji kurortu jest także zapierająca dech w piersiach jaskinia Damlatas („Kapiący Kamień”), która została odkryta podczas budowy portu w 1948 r. Grota powstała ok. 15 tys. lat temu i została ukształtowana m.in. dzięki obfitym deszczom, który spada tutaj w trakcie zimy. Przez ok. 5 miesięcy w roku można obserwować w jaskini kapiącą wodę, od której pochodzi nazwa obiektu.

Spędzając wczasy w Alanyi warto również wybrać się na wycieczkę do okolicznych atrakcji: malowniczej Kapadocji z charakterystycznymi kominami tufowymi oraz gorących źródeł Pamukkale, tworzących bajkowe tarasy wapienne. Obydwa obiekty został wpisane na Listę UNESCO.

Alanya na wakacje

Alanya – kurort dla żądnych wrażeń

Liczne zabytki świadczące o bogatej historii, malownicza jaskinia Damlatas oraz długie piaszczyste plaże sprawiają, iż Alanya cieszy się sporą popularnością wśród spragnionych relaksu turystów. Wczasy w kurorcie to idealny pomysł na pełne przygód wakacje w Turcji.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz