Turecki kurort Side

Side jest tureckim kurortem dla miłośników wypoczynku wśród niezwykłych uroków przyrody

Side to położona w południowej Turcji miejscowość turystyczna, której nazwa oznacza nie więcej, niż „granat” – w związku z licznymi uprawami tego owocu w pobliskich obszarach. Założone w VII wieku p.n.e przez Greckich osadników miasto Side częściowo leży na cyplu, który wchodzi w Morze Śródziemne, tworząc ciekawą i bardzo atrakcyjną wizualnie opcję dla wszystkich przybywających tutaj turystów. Z uwagi na swoje położenie i charakter Side jest miejscowością cenioną zarówno przez fanów słonecznego wypoczynku, jak i turystów, którzy poszukują przede wszystkim śladów historii.

W kurorcie Side znajduje się wiele ciekawych plaż, zarówno tych piaszczystych, jak i żwirowych; część z nich jest znana na cały obszar i wyróżniona Błękitną Flagą. Często hotele mają nie tylko własne kawałki plaży, ale sprzęt do wypożyczenia dla turystów u nich zameldowany – zupełnie za darmo. Do plaż,  które warto znać, należą plaża Kleopatry, uważana za najpopularniejszą w tym regionie, w całości piaszczysta i dobrze zagospodarowana; plaża leżąca w dzielnicy Kumkoy, dość długa i szeroka, bardzo atrakcyjna dla turystów; plaża Incekum, leżąca w lekkim oddaleniu od centrum Side, ale pożądana ze względu na bardzo drobny, delikatny piasek. Wszystkie użytkowane przez turystów plaże zazwyczaj mają dostęp do bazy gastronomicznej i licznych barów, ale również oferują wypożyczanie sprzętów tym turystom, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek.

Side to idealny kierunek na wyjazd dla osób kochających plaże, góry i historyczne zabytki

Urlop w Turcji nie musi być nudny, a tu fani aktywności mają sporo opcji do wyboru. Prócz wspomnianych już sportów wodnych istnieje w Side możliwość wybrania się na rejs wzdłuż wybrzeża albo wynajęcia jachtu i popłynięcia na wycieczkę. Pobliskie góry Taurus są uczęszczane przez turystów, dlatego liczne biura podróży oferują nie tylko wycieczki piesze dla zaawansowanych po dość trudnych szlakach, ale również wyjazdy jeepem po dzikich ścieżkach czy rafting w rzekach. Znajdzie się i coś dla najmłodszych – w hotelach znajdują się liczne parki rozrywki, zaś lokalne biura oferują ciekawe spędzenie czasu dla najmłodszych.

Zabytki w Side

Podczas urlopu w tym tureckim kurorcie wielbiciele zwiedzania powinni zobaczyć  przede wszystkim zabytkową część Side, położoną na cyplu oblanym wodami Morza Śródziemnego. Tutaj znajdują się wszelkie antyczne zabudowania, poczynając od świątyni Apolla, po której dziś zostały głównie ruiny; warto je odwiedzić szczególnie po zmroku, kiedy są dodatkowo oświetlane specjalnymi reflektorami, magicznie prezentując się na tle tafli wody morskiej. Część bazarowa Starego Miasta w formie agory jest nadal dobrze zachowana, a tuż obok niej znajduje się amfiteatr. W dawnych łaźniach dziś można podziwiać obiekty muzealne.