Plaża w Fethiye

Znane z pięknych plaż Oludeniz i okołogórzyste Fethiye to popularne kurorty w Turcji

Oludeniz od wielu lat stanowi jeden z celów podróży do Turcji niezliczonej rzeszy turystów, którzy chcą odpocząć w iście międzynarodowym stylu nad samym Wybrzeżem Egejskim. Jest to miasteczko typowo turystyczne, wypełnione rozmaitymi hotelami oraz restauracjami pozwalającymi na skosztowanie zarówno tradycyjnej, tureckiej kuchni, jak i europejskich specjałów. W Turcji egejskiej w odległości zaledwie 12 kilometrów od Oludeniz leży Fethiye – mniejsza miejscowość przeznaczona dla tych, którzy wolą mniej przepychu i zamiast leżenia na plaży preferują raczej poznawanie tureckiej kultury. Obie miejscowości są świetnie skomunikowane pod względem transportu publicznego i leżą bezpośrednio nad Morzem Śródziemnym, na południu Turcji.

Oludeniz znane jest przede wszystkim z imponującej laguny mieszczącej w sobie piękną plażę o jasnym piasku i turkusową, czystą wodę w zatoce. Plaża W Oludeniz odwiedzana jest licznie przez wielbicieli kąpieli słonecznych, którzy lubią odpoczywać, otoczeni z jednej strony przejrzystą, morską wodą, zaś z drugiej – zalesionymi górami. Plaża ta odznaczona została wyróżnieniem ,,Błękitna Flaga” i warto wiedzieć, że dzieli się na dwie części. Obszar piaszczystej plaży z przejrzystą wodą podlega ochronie przyrodniczej, dlatego wstęp tam jest płatny i dostępny do określonej godziny; mimo tego, plaża jest zwykle bardzo zatłoczona. Odcinek publiczny dostępny jest cały czas, ale jest również mniej atrakcyjny – plaża jest żwirowa, a dno morskie lekko kamieniste. W Oludeniz znajduje się również lądowisko dla tych śmiałków, którzy zdecydują się na przelot paralotnią z położonej niedaleko góry Babadag, stanowiącej najwyższe wzniesienie w okolicy. Dla tych, którzy wolą podziwianie natury zamiast wyczynów sportowych polecić można Dolinę Motyli, leżącą u stóp góry Babadag. Z uwagi na piękno tego miejsca, jego niedostępność od strony lądu oraz niezwykły, panujący tam spokój, wielbiciele relaksacji i skupienia mogą zainteresować się uczestnictwem w jednym z seansów medytacyjnych, organizowanych w tym miejscu.

Plaża w Oludeniz

Odległe o kilkanaście kilometrów Fethiye znacznie lepiej sprawdzi się dla fanów sportów wodnych – tutejsza plaża nie jest tak imponująca, jednakże gromadzące się wokół niej wody stanowią mekkę dla wielbicieli wodnego szaleństwa. Z uwagi na brak tak dobrze rozwiniętej plaży jak w przypadku Oludeniz, kurort Fethiye lepiej nadaje się do spokojnego wypoczynku w gronie rodziny. Ciekawostkę na skalę europejską stanowią tutaj niezwykłe, pochodzące jeszcze z ok. V w. p. n. e. grobowce skalne, które zachowały się do dziś. Turcja egejska z pewnością zachwyci wielbicieli historii pozostałościami po helleńskim teatrze, zlokalizowanymi w samym centrum malowniczego kurortu Fethiye.