=Widok na Kemer

Znane z urokliwych plaż Kemer to popularny, rozrywkowy kurort nad Riwierą Turecką

Kemer jest niewielkim miastem w Turcji położonym nad Morzem Śródziemnym, które swoją historię rozpoczęło stosunkowo niedawno. To przekłada się na fakt, że Kemer przystosowane jest przede wszystkim dla turystów chcących zrelaksować się i żyć nieco nocnym życiem. Zabytków w samym obszarze praktycznie brak, jednakże pojawiają się inne formy na aktywne spędzenie czasu, nieobecne w odległych o kilkadziesiąt kilometrów obszarach wybrzeża licyjskiego.

Położone w malowniczej dolinie, Kemer jest otoczone przez góry, które zostały świetnie przystosowane do turystyki pieszej. To sprawia, że wyznaczonymi szlakami można chodzić zarówno samodzielnie, jak i z wynajętym przewodnikiem czy podczas wykupionej wcześniej wycieczki. Najwyższym szczytem nad Riwierą Turecką zdecydowanie jest Tahtali Dagi o wysokości 2365 m. n.p.m., leżący na obszarze parku narodowego. Obecnie szczyt ten można zdobywać pieszo, jednakże dobrze do tego celu odpowiednio się przygotować i wynająć przewodnika, jako że przejście momentami jest dość wymagające i zbyt trudne dla amatorów. Na szczyt prowadzi również kolej linowa, pozwalająca na dotarcie do niego w ciągu mniej niż kwadransa, a przy tym – na podziwianie widoków.

Wybierając się do kurortu Kemer można również pomyśleć o zwiedzaniu

W samym Kemer jako mieście nie ma wielu zabytków, jednak istnieje rozwinięta sieć transportu publicznego, który pozwala na dojechanie m.in. do Olimposu, jednego z najbardziej znanych starożytnych miast licyjskich w tym obszarze. Jest to świetne miejsce do podziwiania stanowisk archeologicznych, ale również i przyrody. Niewiele dalej leży miasto Phaeselis, jak sugeruje nazwa – niegdyś greckie. Tutaj znaleźć można ruiny łaźni, ale także amfiteatr i pozostałości po znanych niegdyś uprawach róż.

W Kemer dużą popularnością cieszy się piękna, piaszczysta plaża z lazurową, przejrzystą i płytką wodą przy brzegu. Dzieci będą zachwycone leżącym w prowincji Kemer Aquaparkiem Antalya, do którego dojechać można specjalnie podstawionym w większych miastach autobusem. Obszar wybrzeża doskonale dostosowany jest również do uprawiania licznych sportów wodnych; istnieją tutaj także wypożyczalnie sprzętu. Liczne hotele nie tylko posiadają nowoczesne udogodnienia, ale również często dysponują własnymi restauracjami, basenami oraz dyskotekami. Niedaleko portu w Kemer leży kilka dyskotek dostępnych zarówno w pomieszczeniach, jak i pod gołym niebem, w tym dyskoteka Inferno chętnie odwiedzana przez turystów Riwery Tureckiej, zwłaszcza tych z Europy. Nic dziwnego, że to miasto – w Turcji uważane jest za jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Riwiery Tureckiej.