Kurort Antalya

Położona w starożytnej krainie Pamfilia – Antalya to wyjątkowy turecki kurort

Antalya jest sporej wielkości miastem położonym w południowo-zachodniej Turcji, uznawanym za stolicę Riwiery Tureckiej. Jest to miasto leżące nad Morzem Śródziemnym w zatoce o nazwie Antalya; zamieszkuje ją ponad 950 tysięcy mieszkańców, jednakże z uwagi na popularność wśród turystów, w mieście podczas sezonu turystycznego na wypoczynku na wczasach przebywa tu ponad dwa miliony osób. To ogromne miasto położone jest u zboczy gór Taurus i na początku Szlaku Licyjskiego, który wiedzie stąd aż do Fethiye.

Z uwagi na swoją historię, Antalya zdecydowanie spodoba się fanom zabytków. Wielbiciele klasycznych muzeów mogą skierować swoje kroki do Muzeum Archeologicznego, uznawanego za jedno z największych na terenie Turcji. Coś, co przypadnie do gustu najmłodszym turystom to na pewno Muzeum Zabawek. Największe nagromadzenie wszelkich zabytków z pewnością znajduje się w dzielnic Kaleici; tam podziwiać można choćby Bramę Hadriana i ciągnące się wokół mury obronne. Chcąc poznać inne zabytki w Antalyi, koniecznie należy odwiedzić również Żłobkowany Minaret z położonym przy nim Muzeum Etnograficznym.

Dla fanów dobrej zabawy i rozrywek Antalya to również polecany kierunek na podróż

Ci, którzy przyjechali na wczasy do tego miasta głównie w poszukiwaniu rozrywek, w tym nocnych, powinni skupić się w dzielnicy Konyaalti, słynącej przede wszystkim z licznych dyskotek. Dzielnica ta, zwana też plażową ze względu na położenie,  pełna jest barów, dyskotek i klubów, często usytuowanych również na świeżym powietrzu. W nowoczesne rozrywki obfituje również najmłodsza z dzielnic, Lara, położona tuż przy atrakcyjnej dla turystów, szerokiej plaży. Na tej plaży, doskonale zagospodarowanej i szerokiej jak na tureckie warunki, skupia się również większość turystów. Jest ona atrakcyjna ze względu na miękki, jasny piasek, a także z uwagi na bliskość licznych hoteli w pobliskiej dzielnicy. Pozostała ich część ma do dyspozycji położoną bliżej centrum plażę miejską o nazwie Konyaalti. Jest ona częściowo piaszczysta, w dużej mierze jednak żwirowo-kamienista. To sprawia, że większość osób wynajmuje tutaj leżaki i odpoczywa, sącząc drinki z lokalnych barów, albo uprawia rozmaite sporty wodne, korzystając z wypożyczalni sprzętów.

Widok na Antalye

Na wyjazd do kurortu Antalya warto zabrać ze sobą również dzieci, które na pewno będą zachwycone mogąc korzystać z jednego z największych w Turcji aquaparków – Aqualandu. Ten niezwykły park rozrywki oferuje możliwość aktywnego spędzenia całego dnia przez liczną rodzinę – są tutaj zarówno zjeżdżalnie, baseny, jacuzzi, jak i liczne bary oraz restauracje. Bez trudu można znaleźć specjalny autobus, który każdego dnia jeździ przez większe miasta, zbierając osoby chętne do spędzenia dnia swego urlopu w parku wodnych rozrywek.

Wczasowicze spragnieni większej ilości wrażeń mogą wybrać się do lezącej w tej samej prowincji Antalya – miasta Alanyi, które z racji ciekawych zabytków i niesamowitych jaskiń jest jednym z częściej odwiedzanych miejsc do zwiedzania w tym tureckim kurorcie. W końcu z tego słynie Turcja – zabytki, piękne plaże i atrakcje.