Widok na turecki kurort Bodrum

Położone nad morzem Egejskim Bodrum słynie z historycznych zabytków i architektury

Bodrum ma za sobą wielowiekową historię, której początków upatrywać można jeszcze za panowania perskiego w IV wieku p.n.e. Dziś jest to jeden z najbardziej popularnych i luksusowych kurortów turystycznych w południowej Turcji, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem tak wśród Europejczyków, w tym licznie przybywających tutaj Rosjan. Zabytki z przeszłości miasta łączą się z nowoczesną zabudową i niezwykle popularnymi klubami rozwijającymi głośne i tłoczne, nocne życie. Bodrum słynie przede wszystkim z tego, że ma nietypowy, jak na Turcję charakter – stanowi połączenie kultur, w którym o tureckim pochodzeniu świadczą jedynie zabytki. Miasto rozwinięte jest przede wszystkim z myślą o turystyce, dlatego nie brak tutaj licznych hoteli i dyskotek, jak i dobrej infrastruktury czy biur podróży.

Z pewnością nie brakuje tutaj aktywności dla tych wszystkich, którzy przyjechali z myślą o historii Bodrum. Historyczne zabytki są spora zachętą dla turystów z całego świata. Na uwagę zasługuje przede wszystkim zamek św. Piotra, wybudowany w XV wieku, a obecnie mieszczący w sobie muzeum Archeologii Podwodnej. Niegdyś na terenie Bodrum mieściło się Mauzoleum w Halikarnasie (dawna nazwa miejscowości), czyli jeden z uznanych siedmiu cudów świata; dziś podziwiać można jedynie jego pozostałości w formie ruiny, leżącą na terenie stanowiska archeologicznego Halikarnas. Ciekawe do zwiedzenia, głównie ze względu na architekturę, będą również teatr oraz stare miasto.

Bodrum to nie tylko historyczne zabytki, ale również wyjątkowy klimat kurortu pełnego wakacyjnych rozrywek

Dla osób chcących poznać codzienne i nocne życie w Bodrum dobrym początkiem będą lokalne bazary; pozwalają się wczuć w atmosferę tego tureckiego kurortu, a jednocześnie można zakupić ciekawe pamiątki. Z uwagi na turystyczny charakter miejscowości, nie brak tutaj licznych dyskotek i barów. Jedną z najbardziej ciekawych i chętnie odwiedzanych jest dyskoteka Halikarnas, w której jednocześnie może się bawić nawet do pięciu tysięcy osób. Dyskoteka ta wyposażona jest w scenę z nowoczesnym oświetleniem i laserami, a mieści się na świeżym powietrzu, co dodaje jej tylko uroku.

Port w Bodrum

Fani kąpieli słonecznych powinni w tym kurorcie korzystać raczej z basenów i plaż dostępnych przy hotelach bądź tych naturalnych, położonych w pobliskich miejscowościach. Lokalna plaża Halk jest jedyną w Bodrum i niespecjalnie atrakcyjną dla turystów skupionych na codziennym odpoczynku na słońcu. Jest to jednak świetne miejsce na rozpoczęcie przygody ze sportami wodnymi, głównie nurkowaniem, a także z żeglarstwem. Tutejszy port pozwala zarówno na udział w zorganizowanych rejsach jachtowcami, jak również na wynajęcie własnej łodzi. Dzieci oczekujące rozrywki z pewnością zachwyci pierwszy otwarty w Turcji aquapark Dedeman, ze swoimi 24 zjeżdżalniami, leżący przy drodze niedaleko Bodrum.