Turecki kurort Cesme

Cesme to bogaty w piękne krajobrazy kurort w Turcji Egejskiej

Cesme to piękna miejscowość wypoczynkowa w Turcji, której nazwa oznacza źródło lub też fontannę. Ulokowana na półwyspie o tej samej nazwie, nad Morzem Egejskim, zachęca do odwiedzenia na wakacje przede wszystkim pięknem krajobrazów, urokiem plaż i atrakcyjną lokalizacją. Wiele tu wodnych źródełek, a także możliwości aktywnego spędzania czasu. Dzięki temu, że Cesme znajduje się jedynie 85 kilometrów od Izmiru często można tutaj spotkać mieszkańców tego miasta, którzy chętnie wybierają ten kurort na idealny odpoczynek.

Okolice tego zakątka Turcji Egejskiej są wprost idealne na uprawianie windsurfingu, który jest najprzyjemniejszy zwłaszcza w takich miejscowościach jak Ilica czy Alacati, nie bez powodu nazywanych mekką windsurferów. Wieją tutaj bowiem silne wiatry sprzyjające wodnemu szaleństwu, a woda jest naprawdę płytka. Innych uwielbianym tu sportem jest kitesurfing, który różni się tym od windsurfingu, że deska napędzana jest latawcem-paralotnią.

Wakacje w Cesme spodobają się osobom aktywnym sportowo, czemu sprzyja panujący na całym półwyspie niezwykle przyjemny klimat. Wiatry umożliwiają uprawianie licznych sportów wodnych, a niska wilgotność i duża ilość słońca sprawia, że odpoczywanie jest tutaj naprawdę cudowne. Warto jednak pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej, bowiem odczuwane temperatury są tutaj niższe niż w innych tureckich kurortach, co może łatwo doprowadzić do oparzeń słonecznych.

Cesme to nie tylko rozrywki wodne, ale również zabytki

To właśnie ze wspaniałej historii i zabytków słynie cała Turcja Egejska i Cesme nie jest tutaj wyjątkiem. W tym tureckim kurorcie warto przede wszystkim zobaczyć piękną genueńską fortecę, która miała chronić wybrzeże Cesme przed najazdami piratów, a obecnie wewnątrz jej murów znajduje się miejskie muzeum. Z twierdzy tej rozciąga się niezapomniany widok na cały kurort, a także otaczającą go przyrodę oraz port. Ciekawy jest również pomnik Cezayirli Gazi Hasan Pasa, który był dowódcą wojsk otomańskich w XVIII wieku. Można go znaleźć tuż przed murami fortecy.

Będąc na wakacjach w Cesme warto zarezerwować sobie więcej czasu na spacer po przystani jachtowej, która została oddana do użytku w 2010 roku. Malownicze domki kryją w sobie liczne sklepy i restauracje, a w dodatku wyglądają tak, jakby stały tu od dawna. Twórcy tej części miasta starali się odtworzyć dawną zabudowę Cesme i udało im się to zrobić w niezwykle kreatywny sposób.

Niezwykle interesujący jest także kościół Ayios Haralambos zbudowany w 1832 roku na planie kwadratu. Bazylika ta ma trzy nawy i ulokowana jest w centrum Cesme. Posiada ona liczne zdobienia i gipsowe ornamenty. Motywy kwiatowe czy fragmenty ikon sprawiają, że warto tutaj zajrzeć mimo iż sam kościół nie jest w zbyt dobrym stanie, często jednak budynek ten służy jako lokalne centrum kultury, w którym odbywają się chociażby targi książki czy spotkania z ważniejszymi osobami reprezentującymi turecką kulturę.

Wybierając się na wakacje do Cesme, można podziwiać ten kurort także od strony morza, bowiem wspaniałą rozrywką niewątpliwie okaże się rejs statkiem po sąsiednich zatokach i wysepkach. Oprócz zachwycania się naturą na turystów czekają w tym czasie także odwiedziny w restauracjach czy wspaniała zabawa na dyskotece, bowiem rejs taki stanowi połączenie obu tych rozrywek. Statek zatrzymuje się co jakiś czas, więc dodatkowo można także popływać lub ponurkować.

Cesme to także piękna miejska plaża oraz okoliczne perełki pełne złotego piasku. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a wspaniała, typowa dla Turcji pogoda sprawia, że chce się tu zostać jak najdłużej zapominając o wszystkich troskach i ciesząc się z chwili obecnej. Warto przybyć do Cesme – Turcja tu jest naprawdę piękna.