Zabytki w Kusadasi

,,Wyspa Ptaków” Kusadasi to zjawiskowy, choć najbardziej niedoceniany kurort w Turcji

Kusadasi należy do najbardziej znanych tureckich kurortów położonych na Wybrzeżu Egejskim, które nadal nie przeżywają oblężenia turystów – choć są tego warte. W Kusadasi miejsce dla siebie znajdą zarówno fani nocnego życia, jak i wielbiciele aktywnego wypoczynku, kąpieli słonecznych czy zwiedzania historycznych, zabytkowych miejsc. Na przestrzeni lat miasto rozrosło się, dziś stanowiąc przede wszystkim kurort turystyczny i miasto portowe. Uważa się, że to właśnie w Kusadasi leżą najciekawsze hotele na wybrzeżu egejskim.

Bardzo rozbudowana jest oferta dla osób poszukujących ciekawych rozrywek, także nocą. W centrum Kusadasi, w obszarze uznawanym za Stare Miasto nie brak restauracji, które podają klasyczne dania kuchni tureckiej. Ci, którzy cenią sobie raczej rozrywkę przy alkoholu, powinni poszukać odpowiedniego miejsca na ulicy o nazwie Barlar Sokak, czyli ulicy barowej. Przy promenadzie znajdują się liczne, luksusowe hotele z własnymi basenami, a także restauracjami i dyskotekami, również na świeżym powietrzu.

Ukontentowani będą na pewno wielbiciele wypoczynku na plażach, które są tutaj dość liczne

Wybrzeże Egejskie dzięki plażom w Kusadasi może poszczycić się wyjątkowo rajskimi widokami. Najbardziej zatłoczona jest położona w centrum plaża Palm Beach. Ladies Beach położona jest nieco dalej od centrum, ale z uwagi na bliskość hotel uważana jest za jedną z najbardziej popularnych plaż nad Morzem Egejskim. Jest to zdecydowanie najbardziej rozwinięta pod względem gastronomii (ale nie kuchni tureckiej) i zagospodarowania plaża, która dodatkowo jest bardzo przyjemna: piaszczysta, z płytką, przejrzystą wodą. Jest również bardzo zatłoczona – prawie wyłącznie przez turystów. Niedaleko Ladies Beach leży Green Beach, praktycznie nieznana dla turystów, ale popularna wśród miejscowych, a wyróżniająca się czystym, drobnym piaskiem. Kustur Beach jest mało zatłoczona, bo leży w drugą stronę od centrum niż większość hoteli; jest to plaża piaszczysto-kamienista. Jest dobrze zagospodarowana i często wybierana przez zwolenników sportów wodnych. Plaża Long Beach jest najdłuższa (liczy sobie 18 km) i dobrze zagospodarowana, a także często wybierana przez zwolenników sportów wodnych, z uwagi na wypożyczalnie sprzętów – to jedna z najbardziej popularnych plaż na Wybrzeżu Egejskim. Położone są przy niej aż trzy aquaparki, stanowiące nie lada gratkę dla najmłodszych, jednakże największy w Europie aquapark – Adaland – leży nieco dalej od centrum. Warto go odwiedzić choćby z uwagi na przyległe do niego delfinarium.

W samym Kusadasi warto odwiedzić kilka meczetów, zwłaszcza zbudowany w XVII wieku meczet Kaleici Camii. Godna uwagi jest też Gołębia Wyspa leżąca niedaleko brzegu centralnej części miasta, z pięknym, zabytkowym Zamkiem Pirackim.